Strávila som so psami skoro celý život. V roku 1990 som mala svojho prvého psa - neregistrovaného nemeckého ovčiaka menom "Buck". Bol veľmi šikovný a všetci sme ho milovali. Až do jedného dňa keď sa náhle zhoršil jeho zdravotný stav a zomrel. Boli to pre mňa neuveriteľne ťažké časy. Nemohla som si kúpiť ďalšieho nemeckého ovčiaka, lebo každý by mi pripomínal Bucka. Jedného dňa som videla krásneho psa v časopise - Bernského salašníckého psa. Bolo to v roku 1992 a hneď som sa zamilovala do tohto plemena. Už nasledujúci mesiac som cestovala, aby som si vyzdvihla môjho prvého Bernského salašnického psa "TAMI z Gandlyho dvora". S Tami prišla aj moja láska k tomuto koníčku. Tami bol môj prvý výstavny pes a tiež môj prvý Bernský salašnícky pes. Boli sme spolu veľmi úspešní a stala sa šampiónom. Bola úžasná. Tami nám zkrajšovala život takmer 11 rokov. Po nej som mala ešte mnoho Berňákov.

V rokoch 1993 - 1996 som bola prezidentom švajčiarskeho klubu horských psov v Slovenskej republike a tiež chovateľským poradcom. V roku 1996 som sa rozhodla sústrediť na svoje rodinné povinnosti a prácu. Ako predsedkina Slovenského klubu som organizovala klubovú výstavu v roku 1994. Čestný hosť - sudca bol pán Hans Jaehrling, prezident Deutsche Club Berner Sennehunden. Taktiež som sa stretla s pani Lydiou Rumplmayrovou z Rakúska a dohodli sme sa, že si pre mňa rezervuje peknú fenu zo svojej chovateľskej stanice Entlebucher. V roku 1995 sme dovezli prvú fenku Entlebucher "GINA von Garstnaeck". Gina bola úspešná na výstavách - získala titul Junior Champion, niekoľko CAC a CACIB. S podporou pani Uschi Eisner sme v roku 1995 doviezli prvého Appenzeller horského psa, fenku "ANNIKA vom Scheibegghof" - Annika bola úspešnou výstavnou fenou, získala - Junior Champion, Champion, 3 x CACIB. Bola to matka mnohých známych show Appenzellerov z našej chovateľskej stanice, ktorá získala prestížne tituly ako európsky víťaz, svetový víťaz a mnoho medzinárodných majstrov. Posledné švajčiarske plemeno Moutain Dog - "BRENNY Rodyry" bola do našej chovateľskej stanice dovezená v roku 1998 z Českej republiky. Brenny bola vynikajúca výstavná fenka - získala tituly: Európsky víťaz víťazov 2003, medzinárodný šampión, šampión Slovenska, Rakúska, Poľska, Maďarska, Slovenije, 3 x Junior šampión, Klubová víťazka ... Momentálne ja, Patrik a dcéry Kristína Jana a Alexandra Maria zdieľame náš dom s niekoľkými krásnymi švajčiarskymi salašníkmi na našom ranči neďaleko Bratislavy so susedovými koňmi plemena Gidran.

Naše psy boli vždy súčasťou našej rodiny. Všetky naše psy žijú na ranči a celý deň sa socializujú. Ja a môj manžel pracujeme z domu. Šteniatka sú vždy vychovávané v našej spálni, kuchyni a v celom dome, až kým nie sú schopné jesť samé a hrať sa s dospelými. Naše psy sú primárne domáce zvieratá až potom výstavne / chovné psy. Psy párime podľa pravidiel Slovenského klubu pre švajčiarske salašnícke psy http://www.skssp.eu zaregistrované pod SKJ - Slovenská kynologická jednota www.skj.sk členom FCI - Federácia Cynologická medzinárodná federácia www.fci.be , Vždy sa snažíme robiť všetko, čo je v našich silách. Švajčiarský salašný pes je najúžasnejšie plemeno, ale nestará sa o nich ľahko. Balihara Ranch FCI Kennel je členom Švajčiarskeho klubu horských psov na: Slovensku, Českej republike, Maďarsku.